همه چیز درباره ی سوله

سوله و همه چیز در باره آن

سوله و همه چیز در باره آن : سوله در واقع به سازه ای گفته می شود که در جهت ساختن اماکن صنعتی و کارخانه های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. سوله کاربرد های متفاوتی دارد به طوری که از آن می توان در انواع کارخانه ها، مرغداری، دامداری و… استفاده کرد. وزن و ابعاد سوله به عامل کاربردی ان بستگی دارد.

خصوصیات سوله

سوله ها معمولا برای پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سازه، سازه هایی با دهانه ای گسترده می باشد و از فولاد ساخته می شود. امروزه سازه های فلزی سوله معمولا جایگزین سوله های بتنی شده اند چرا که مزایای بهتر و بیشتری را دارا می باشند. در ساخت سوله ها معمولا از پروفیل های خود ساخته استفاده می شود چرا که دارای تیر ها و ستون های گسترده بوده و پروفیل های ان در بازار موجود نمی باشد.

سوله ها اجزای معینی را دارا می باشند و اجزای مختلف سوله معمولا توسط مهندسین تحت بررسی قرار گرفته و محاسبه می شوند. اجزای سوله شامل قسمت های زیر می باشد:

 1. قاب خمشی که شامل یک تکیه گاه شامل تیر ها و خرپا ها و یا رفتر ها می باشد.
 2. مهار های طولی که در واقع به شکل لوله و یا قوطی می باشند.
 3. باد بند های سقف که جزو مهار های عرضی می باشند.
 4. میل مهار ها
 5. زد که نام دیگر آن پایه بوده و دارای دو اندازه ی ۶ یا ۷ متری در بازار موجود می باشد.
 6. بادبند هایی که به صورت پروفیل معمولا مورد استفاده قرار می گیرند.
 7. نبشی سینه بند
 8. براکت هایی که برای انتقال بار مربوط به جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد.
 9. پوشش های سقف
 10. دیواره ها

انواع سوله

سوله ها معمولا به چند صورت کلی تقسیم می شوند:

 • سوله های تک دهانه
 • سوله های دو یا چند دهانه با ستون مشترک
 • سوله دو دهانه
 • سوله های قوسی
 • سوله چند ضلعی

سوله های بالا معمولا به سه صورت کلی ظاهر می شوند که شامل سوله های خرپایی، تیر ورقی و یو بی ام می باشند. که در میان این ها سوله های خرپایی از بقیه ی سوله ها پر کاربرد تر و بهتر است.

اجرای سوله دست دوم, اجزای تشکیل دهنده ی اسکلت فلزی, اجزای تشکیل دهنده ی سوله های تیرورقی, اجزای تشکیل دهنده ی سوله های یو بی ام, انواع سوله ها, به سوله, سوله, سوله های تیرورقی, سوله های خرپایی, سوله های سبک, کاربرد های سوله تیرورقی

ساخت سوله

ساخت سوله : ساخت سوله ها امری دقیق و بسیار حساس می باشد که به طور خاص در توان افراد / اموزش دیده در این زمینه می باشد.

ممکن است افرادی که قصد استفاده از انواع سوله ها را دارند ، با سوال چگونه سوله بسازیم ؟ رو به رو شده باشند.

در مقام پاسخ گویی به این سوال باید اظهار داشت که ساخت انواع سوله ها در بر دارنده ی مراحل مختلفی مبی باشد که هر کدام از آن ها باید در جایگاه خود به بهترین نحو در عین رعایت ترتیب مراعات شوند تا بتوانیم خروجی خوبی که همان ساخت سوله ی استاندارد می باشد، داشته باشیم .

مرحله ی طراحی سوله که به عنوان مرحله ی مبتدی و حساس ترین مرحله در ساخت سوله شناخته می شود ، توسط گروهی متخصص انجام می گیرد که می توانند با نوجه به کاربری سوله محاسباتی دقیق را انجام دهند.

در مرحله ی بعد از طراحی، مرحله ی ساخت سوله در کارخانه با استفاده از دستگاه های مدرن و تخصصی انجام می شود که می توانند اجزای گوناگون سوله ها را به اشکال مختلف درآورده و آماده ی اتصال به یکدیگر نمایند.

مرحله ی رنگ کاری سوله ، بعد از ساخت اجزا انجام می شود. به این صورت که اجزای ساخته شده را به سالن رنگ منتقل می کنند تا بتوانند با انواع پوشش ها و رنگ ها جنس بدنه ی آن ها را برابر انواع آسیب ها مانند آتش سوزی و خوردگی و …  مقاوم نمایند.

در آخرین مرحله اجزای تکمیل شده را به زمین محل احداث که اقدامات لازم برای استاندارد سازی آن از قبل به عمل امده است می برند و طبق نقشه و دفترچه محاسبه ای که در دست دارند، اجزای مختلف را با جوشکاری کردن و یا پیچ و مهره به یکدیگر بست می دهند. البته مرحله ی اتصال اجزا در سوله های یو بی ام به وسیله ی ماشین های دوخت و مونتاژ انجام می شود.

با رعایت مرحله به مرحله ی این موارد است که می توان به سوال چگونه سوله بسازیم پاسخ دهیم.

به سوله, خرید سوله خرپایی, خرید سوله دست دوم, ساخت سوله ها, سازه ی سوله چیست؟, سبک سوله, سوله, سوله های سبک,طراحی سوله, کاربری سوله

سازه ی سوله چیست؟

سازه ی سوله چیست؟ سوله به سازه ای گفته می شود که برای ایجاد مکان های سر پوشیده با دهانه ای گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. سوله ها با انواع گوناگونی که دارند کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز امروز دارا هستند. سازه ی سوله دارای سقفی شیب دار می باشد که با استفاده از فولاد ساخته می شود. از سازه ی سوله در مکان های گوناگون از جمله مرغداری ها، کارخانه ها، کارگاه ها و مکان های گوناگون دیگری مورد استفاده می شود.

خصوصیات سازه ی سوله

سوله ها با توجه به ساختار فلزی که دارند و از فولاد ساخته می شوند با قیمتی وابسته به قیمت فولاد در بازار می باشند. قیمت سوله ها در حال حاضر بسیار پایین بوده و همین موضوع باعث گستردگی استفاده از آن شده است. از خصوصیات دیگر سوله وزن کم آنها به نسبت به سازه های بتنی می باشد.

انواع سوله

 • سوله های خرپایی
 • سوله های تیرورقی
 • سوله های یو بی ام

سوله های تیرورقی اولین سوله های توسعه در صنعت سوله سازی بوده است که با توجه به مزایایی که در آن زمان دارا بوده است استفاده ای گسترده داشته است. در حال حاضر استفاده از این نوع سوله رو به کاهش می باشد چرا که معایبی داشته و هنوز به صورت سنتی ساخته می شود.

سوله های یو بی ام نسبت به سوله های تیرورقی مزایای بیشتری دارد. این سوله با استفاده از متد های روز دنیا ساخته می شود و اجزای آن با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می شوند. این نوع  سوله دارای مقاومتی بالا می باشد.

سوله های خرپایی پیشرفته ترین نوع سوله است. این سوله با استفاده از قوطی های پروفیل تشکیل می شود و مزایای زیادی دارد. سوله های سبک خرپایی وزنی کم دارد و از مقاومت بالایی برخودار است. این نوع سوله نسبت به تمامی سوله های دیگر از قیمت مناسب تری برای ساخت و طراحی برخوردار می باشد.

طراحی سوله

امر طراحی سوله امری بسیار پیچیده می باشد. طراحی سوله های در حال حاضر در زیر نظر متخصصین و مهندسین حرفه و با استفاده از نرم افزار های روز دنیا انجام می گیرد. که باید با دقت فراوانی انجام شود.

انواع سوله, به سوله, خصوصیات ظاهری سوله, سازه های فلزی, سازه ی سوله چیست؟

طراحی سوله

طراحی سوله : سوله ها به منظورهای مختلفی ساخته می شوند از این رو طراحی آن ها با هم متفاوت است اما در هر صورت این مرحله باید با دقت بسیاری صورت گیرد .

از جمله خصوصیات ظاهری سوله ها :

 • قاب های متفاوت سوله ها
 • جنس فلزی این سوله ها
 • جرثقیل های نصب شده
 • ابعاد بزرگ دهانه سوله

برای طراحی یک سوله باید اطلاعاتی در اختیار داشته باشیم :

 • پوشش های بکار رفته در بدنه و سقف
 • بار های موجود در سوله ها
 • ابعاد سوله
 • ابعاد دهانه های سوله
 • شیب سقف سوله

با استفاده از این اطلاعات می توان سوله هایی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب ساخت . که تنها با ساخت اصولی سازه بر اساس نقشه های اجرایی میسر می شود .

بعد از ساخت اولین سوله ها , سرعت ساخت سازه ها و استحکام آن ها از اهمیت بیش تری برخوردار شد که با استفاده از روش های جدیدتر و نوین تر به میزان زیادی مرتفع گردیده است . سوله ها سازه هایی سبک وزن هستند که در برای مصارف مختلفی ساخته می شوند این سازه ها با استحکام و قابلیت ارتجاعی که دارند در برابر عواملی چون زلزله و طوفان و تگرگ بسیار مقاوم و امن هستند .

دهانه های این سوله ها همانطور که از پیش گفته شد بزرگ و پهن ساخته می شود تا در مواردی چون موارد ورزشی و صنعتی و .. محدودیتی پیش نیاید . اتصالات در سوله ها به صورت پیچ و مهره است که با سرعت زیادی صورت می گیرد .

سقف و یا بدنه سازه را می توان با مصالحی چون ساندویچ پانل ها , ایرانیت ها , ورق های گالوانیزه و.. پوشش داد که در مقابل سایر سازه های فلزی بسیار عایق تر و ارزان تر می باشد .

سوله ها را می توان در هر محل و منطقه آب و هوایی نصب نمود و تنها ممکن است در مقاوم سازی و فونداسیون سوله با هم متفاوت باشند .

 

انواع سوله ها, خرید سوله, ساخت سوله, سبک سازی سوله, سوله, سوله دست دوم, سوله نو, طراحی سوله, فروش سوله

سوله چیست : در ایام کنونی تولید و ساخت انواع سوله ها برای کاربری های متفاوت برای داشتن فضایی گسترده و مسقف، گسترش پیدا کرده است. و ساخت آن ها در انواع سوله های خرپایی و سوله های یو بی ام و تیرورقی در کشور ایران نیز همزمان با کشورهای دیگر مرسوم شده است.

برای افرادی که در این زمینه آشنایی ندارند ممکن است این سوال پیش بیاید که سوله چیست؟ در زمینه ی پاسخ دادن به این سوال باید گفت که؛ سوله سازه ای فلزی و مدولار برای ساخت فضاهایی گسترده و دارای سقف شیب دار و بدون نیاز به نگهدارنده های میانی است که مطابق با محاسبات دقیق علمی و فنی به دست متخصصین ساخت سازه برای به کارگیری در مصارف مختلف ساخته می شود.

مدولار بودن سوله ها به این معناست که برای ساخت این سازه ها اعضایی یک شکل و ثابت تکرار می شوند که از پشت سر هم قرار گرفتن آن ها سازه ی اصلی به وجود می آید.

به زبان ساده تر، سوله سازه ای فلزی می باشد که با داشتن ویژگی های خاصی که آن را مناسب برای انواع کاربردها صنعتی و غیر صنعتی کرده است، جایگزین ساختمان های بتنی در بسیاری از موارد شده اند که مهم ترین ویژگی آن ها را می توان سرعت در ساخت و همچنین مقرون به صرفه بودنشان دانست.

در ارائه ی تعریفی دیگر در راستای گرفتن پاسخ برای سوال سوله چیست، می توان ابراز کرد که سوله ها فضاهایی گسترده و مسقف می باشند که بیشترین قسمت پیکره ی آن ها را اسکلت های فلزی تشکیل می دهند که همین امر باعث کاهش میزان فوندانسیون های به کار رفته در آن ها شده و علاوه بر این که سرعت ساخت آن ها را به میزان چشمگیری گسترش داده است باعث ایجاد انسجام بسیار بالایی در برابر بارهای مختلف برای آن ها می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *