طراحی پل عابر پیاده

طراحی پل عابر پیاده

پل خرپایی : یکی از پل هایی که عمدتا در ساخت پل های عابر پیاده از آن استفاده می کنند پل های خرپایی هستند این نوع پل ها در عین حال یکی از قدیمی ترین نوع پل ها به شمار می رود و به متریالی که در این نوع پل ها به کار می رود می توان سازه ای مستحکم و ارزان قیمت ساخت .

این نوع پل ها باید در مقابل هر نوع حوادث و پیشامدهایی چون طوفان و رعد و برق و .. ایمن باشند و ساختار مقاوم خود را حفظ کنند چرا که با کوچکترین تغییری در ساختارشان موجب حوادثی ناگوار چه برای عابران و چه وسایل نقلیه خواهند شد .

معماری زیبای این نوع پل ها از عوامل تاثیر گذار در انتخاب پل های خرپایی ست و به همین دلیل هم مناسب برای محیط های شهریست که علاوه بر محافظت از جان شهروندان به زیبایی شهر نیز کمک می کند .

اصول ساخت پل خرپایی :
پل های خرپایی را از فلز فولاد می سازند که فلزی ست بسیار مقاوم . فولاد مصرفی در این نوع پل ها ممکن است هزینه بر باشد که با توجه سازندگان به استاندارد های روز پل سازی می توان پل هایی بهینه ساخت که فلز مصرفی در آن ها به حداقل رسیده باشد البته این به این معنا نیست که کیفیت و استحکام پل کاهش می یابد بلکه برعکس با استفاده از این اصول پل هم مقاوم تر و هم از لحاظ اقتصادی به صرفه تر خواهند بود .

کاربرد پل خرپایی :
از پل های خرپایی در ساخت پل های عابر پیاده و پل هایی که استحکام و کیفیت در آن ها مهم است به کار برده می شوند . اتصال در این نوع پل ها به وسیله ی پیچ و جوش یا پرچ صورت می گیرد و در مواردی که مصالح به کار رفته از جنس چوب باشند این اتصالات به وسیله پیچ و میخ صورت خواهد پذیرفت .

از خرپاها نه تنها در ساخت پل ها بلکه در ساخت سوله ها , جرثقیل ها و .. نیز استفاده می شود زیرا که خرپا ها علاوه بر داشتن قیمت مناسب و به صرفه مقاومت بسیار زیاد و نیز وزن به نسبت سبک تری هم دارند .

اجزای تشکیل دهنده پل, اصول ساخت پل خرپایی, اصول ساخت پل های خرپایی, پل, پل خرپایی, پل های عابر, پل های فلزی, خرپا,خرپا پل, خرپاها, کاربرد پل خرپایی, کاربرد پل های خرپایی

ویژگی های پل خرپایی: در زندگی شهری امروزه نیاز به داشتن فضاهایی که بتوان برای رفت و آمد از آن ها استفاده کرد بسیار بیشتر از زمان های قبل احساس می شود، چرا که رشد روز افزون اتومبیل ها و وسایل نقله این ایجاب را به وجود آورده است که انسان ها برای جلوگیری از خطراتی که ممکن است آن ها را تهدید نماید، اقدام به عبور و مرور از روی پل ها نمایند.

ویژگی های پل خرپایی

این پل ها به دلیل بارهای زیادی که هر روزه به آن ها وارد می شود، بایستی به گونه ای طراحی شوند و نیز در ساخت آن ها از مواد و متریالی استفاده شود که توان تحمل این همه وزن را داشته باشند و در عین حال سازه هایی زیبا را برای ما به وجود بیاورند.

این انتظارات را نمی توان از پل هایی به غیر از پل های خرپایی داشته باشیم. چرا که تنها این پل ها هستند که به دلیل قابلیت انعطاف پذیری که دارند، قادر به فرم دهی و فرم گیری به نحوه های گوناگون می باشند و امکان ساخت سازه هایی با تنوع ظاهری بسیار را به وجود آورده اند. و نیز به وجود آورنده ی این امکان هستند که بتوانیم با ساخت آن ها علی رغم استفاده های مفید، به زیبا سازی شهرها نیز کمک کنیم.

از طرف دیگر در متریال سازنده ی پل خرپایی تغییراتی حاصل شده است که بتواند گنجایش تحمل وزن های بسیار بالا را داشته باشد و کوچکترین خدشاه ای به ساخت و کیفیت آن وارد نشود. وجود این ویژگی در کنار سبک .وزن بودن پل های خرپایی، آن ها را از دیگر سازه ها متمایز کرده است.

در عین حال تولید این پل ها با هزینه هایی بسیار کاهش یافته تر از سایر مواد و ابزار امکان پذیر شده است و به همین دلیل می تواند سازه ای مقرون به صرفه برای تولید پل های شهری و معبری در هر قسمت از مسیرهای عبور و مرور باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *