همه چیز درباره ی سوله

سوله و همه چیز در باره آن

سوله و همه چیز در باره آن : سوله در واقع به سازه ای گفته می شود که در جهت ساختن اماکن صنعتی و کارخانه های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. سوله کاربرد های متفاوتی دارد به طوری که از آن می توان در انواع کارخانه ها، مرغداری، دامداری و… استفاده کرد. وزن و ابعاد سوله به عامل کاربردی ان بستگی دارد.

خصوصیات سوله

سوله ها معمولا برای پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سازه، سازه هایی با دهانه ای گسترده می باشد و از فولاد ساخته می شود. امروزه سازه های فلزی سوله معمولا جایگزین سوله های بتنی شده اند چرا که مزایای بهتر و بیشتری را دارا می باشند. در ساخت سوله ها معمولا از پروفیل های خود ساخته استفاده می شود چرا که دارای تیر ها و ستون های گسترده بوده و پروفیل های ان در بازار موجود نمی باشد.

سوله ها اجزای معینی را دارا می باشند و اجزای مختلف سوله معمولا توسط مهندسین تحت بررسی قرار گرفته و محاسبه می شوند. اجزای سوله شامل قسمت های زیر می باشد:

 1. قاب خمشی که شامل یک تکیه گاه شامل تیر ها و خرپا ها و یا رفتر ها می باشد.
 2. مهار های طولی که در واقع به شکل لوله و یا قوطی می باشند.
 3. باد بند های سقف که جزو مهار های عرضی می باشند.
 4. میل مهار ها
 5. زد که نام دیگر آن پایه بوده و دارای دو اندازه ی ۶ یا ۷ متری در بازار موجود می باشد.
 6. بادبند هایی که به صورت پروفیل معمولا مورد استفاده قرار می گیرند.
 7. نبشی سینه بند
 8. براکت هایی که برای انتقال بار مربوط به جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد.
 9. پوشش های سقف
 10. دیواره ها

انواع سوله

سوله ها معمولا به چند صورت کلی تقسیم می شوند:

 • سوله های تک دهانه
 • سوله های دو یا چند دهانه با ستون مشترک
 • سوله دو دهانه
 • سوله های قوسی
 • سوله چند ضلعی

سوله های بالا معمولا به سه صورت کلی ظاهر می شوند که شامل سوله های خرپایی، تیر ورقی و یو بی ام می باشند. که در میان این ها سوله های خرپایی از بقیه ی سوله ها پر کاربرد تر و بهتر است.

اجرای سوله دست دوم, اجزای تشکیل دهنده ی اسکلت فلزی, اجزای تشکیل دهنده ی سوله های تیرورقی, اجزای تشکیل دهنده ی سوله های یو بی ام, انواع سوله ها, به سوله, سوله, سوله های تیرورقی, سوله های خرپایی, سوله های سبک, کاربرد های سوله تیرورقی

ساخت سوله

ساخت سوله : ساخت سوله ها امری دقیق و بسیار حساس می باشد که به طور خاص در توان افراد / اموزش دیده در این زمینه می باشد.

ممکن است افرادی که قصد استفاده از انواع سوله ها را دارند ، با سوال چگونه سوله بسازیم ؟ رو به رو شده باشند.

در مقام پاسخ گویی به این سوال باید اظهار داشت که ساخت انواع سوله ها در بر دارنده ی مراحل مختلفی مبی باشد که هر کدام از آن ها باید در جایگاه خود به بهترین نحو در عین رعایت ترتیب مراعات شوند تا بتوانیم خروجی خوبی که همان ساخت سوله ی استاندارد می باشد، داشته باشیم .

مرحله ی طراحی سوله که به عنوان مرحله ی مبتدی و حساس ترین مرحله در ساخت سوله شناخته می شود ، توسط گروهی متخصص انجام می گیرد که می توانند با نوجه به کاربری سوله محاسباتی دقیق را انجام دهند.

در مرحله ی بعد از طراحی، مرحله ی ساخت سوله در کارخانه با استفاده از دستگاه های مدرن و تخصصی انجام می شود که می توانند اجزای گوناگون سوله ها را به اشکال مختلف درآورده و آماده ی اتصال به یکدیگر نمایند.

مرحله ی رنگ کاری سوله ، بعد از ساخت اجزا انجام می شود. به این صورت که اجزای ساخته شده را به سالن رنگ منتقل می کنند تا بتوانند با انواع پوشش ها و رنگ ها جنس بدنه ی آن ها را برابر انواع آسیب ها مانند آتش سوزی و خوردگی و …  مقاوم نمایند.

در آخرین مرحله اجزای تکمیل شده را به زمین محل احداث که اقدامات لازم برای استاندارد سازی آن از قبل به عمل امده است می برند و طبق نقشه و دفترچه محاسبه ای که در دست دارند، اجزای مختلف را با جوشکاری کردن و یا پیچ و مهره به یکدیگر بست می دهند. البته مرحله ی اتصال اجزا در سوله های یو بی ام به وسیله ی ماشین های دوخت و مونتاژ انجام می شود.

با رعایت مرحله به مرحله ی این موارد است که می توان به سوال چگونه سوله بسازیم پاسخ دهیم.

به سوله, خرید سوله خرپایی, خرید سوله دست دوم, ساخت سوله ها, سازه ی سوله چیست؟, سبک سوله, سوله, سوله های سبک,طراحی سوله, کاربری سوله

سازه ی سوله چیست؟

سازه ی سوله چیست؟ سوله به سازه ای گفته می شود که برای ایجاد مکان های سر پوشیده با دهانه ای گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. سوله ها با انواع گوناگونی که دارند کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز امروز دارا هستند. سازه ی سوله دارای سقفی شیب دار می باشد که با استفاده از فولاد ساخته می شود. از سازه ی سوله در مکان های گوناگون از جمله مرغداری ها، کارخانه ها، کارگاه ها و مکان های گوناگون دیگری مورد استفاده می شود.

خصوصیات سازه ی سوله

سوله ها با توجه به ساختار فلزی که دارند و از فولاد ساخته می شوند با قیمتی وابسته به قیمت فولاد در بازار می باشند. قیمت سوله ها در حال حاضر بسیار پایین بوده و همین موضوع باعث گستردگی استفاده از آن شده است. از خصوصیات دیگر سوله وزن کم آنها به نسبت به سازه های بتنی می باشد.

انواع سوله

 • سوله های خرپایی
 • سوله های تیرورقی
 • سوله های یو بی ام

سوله های تیرورقی اولین سوله های توسعه در صنعت سوله سازی بوده است که با توجه به مزایایی که در آن زمان دارا بوده است استفاده ای گسترده داشته است. در حال حاضر استفاده از این نوع سوله رو به کاهش می باشد چرا که معایبی داشته و هنوز به صورت سنتی ساخته می شود.

سوله های یو بی ام نسبت به سوله های تیرورقی مزایای بیشتری دارد. این سوله با استفاده از متد های روز دنیا ساخته می شود و اجزای آن با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می شوند. این نوع  سوله دارای مقاومتی بالا می باشد.

سوله های خرپایی پیشرفته ترین نوع سوله است. این سوله با استفاده از قوطی های پروفیل تشکیل می شود و مزایای زیادی دارد. سوله های سبک خرپایی وزنی کم دارد و از مقاومت بالایی برخودار است. این نوع سوله نسبت به تمامی سوله های دیگر از قیمت مناسب تری برای ساخت و طراحی برخوردار می باشد.

طراحی سوله

امر طراحی سوله امری بسیار پیچیده می باشد. طراحی سوله های در حال حاضر در زیر نظر متخصصین و مهندسین حرفه و با استفاده از نرم افزار های روز دنیا انجام می گیرد. که باید با دقت فراوانی انجام شود.

انواع سوله, به سوله, خصوصیات ظاهری سوله, سازه های فلزی, سازه ی سوله چیست؟

طراحی سوله

طراحی سوله : سوله ها به منظورهای مختلفی ساخته می شوند از این رو طراحی آن ها با هم متفاوت است اما در هر صورت این مرحله باید با دقت بسیاری صورت گیرد .

از جمله خصوصیات ظاهری سوله ها :

 • قاب های متفاوت سوله ها
 • جنس فلزی این سوله ها
 • جرثقیل های نصب شده
 • ابعاد بزرگ دهانه سوله

برای طراحی یک سوله باید اطلاعاتی در اختیار داشته باشیم :

 • پوشش های بکار رفته در بدنه و سقف
 • بار های موجود در سوله ها
 • ابعاد سوله
 • ابعاد دهانه های سوله
 • شیب سقف سوله

با استفاده از این اطلاعات می توان سوله هایی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب ساخت . که تنها با ساخت اصولی سازه بر اساس نقشه های اجرایی میسر می شود .

بعد از ساخت اولین سوله ها , سرعت ساخت سازه ها و استحکام آن ها از اهمیت بیش تری برخوردار شد که با استفاده از روش های جدیدتر و نوین تر به میزان زیادی مرتفع گردیده است . سوله ها سازه هایی سبک وزن هستند که در برای مصارف مختلفی ساخته می شوند این سازه ها با استحکام و قابلیت ارتجاعی که دارند در برابر عواملی چون زلزله و طوفان و تگرگ بسیار مقاوم و امن هستند .

دهانه های این سوله ها همانطور که از پیش گفته شد بزرگ و پهن ساخته می شود تا در مواردی چون موارد ورزشی و صنعتی و .. محدودیتی پیش نیاید . اتصالات در سوله ها به صورت پیچ و مهره است که با سرعت زیادی صورت می گیرد .

سقف و یا بدنه سازه را می توان با مصالحی چون ساندویچ پانل ها , ایرانیت ها , ورق های گالوانیزه و.. پوشش داد که در مقابل سایر سازه های فلزی بسیار عایق تر و ارزان تر می باشد .

سوله ها را می توان در هر محل و منطقه آب و هوایی نصب نمود و تنها ممکن است در مقاوم سازی و فونداسیون سوله با هم متفاوت باشند .

 

انواع سوله ها, خرید سوله, ساخت سوله, سبک سازی سوله, سوله, سوله دست دوم, سوله نو, طراحی سوله, فروش سوله

سوله چیست : در ایام کنونی تولید و ساخت انواع سوله ها برای کاربری های متفاوت برای داشتن فضایی گسترده و مسقف، گسترش پیدا کرده است. و ساخت آن ها در انواع سوله های خرپایی و سوله های یو بی ام و تیرورقی در کشور ایران نیز همزمان با کشورهای دیگر مرسوم شده است.

برای افرادی که در این زمینه آشنایی ندارند ممکن است این سوال پیش بیاید که سوله چیست؟ در زمینه ی پاسخ دادن به این سوال باید گفت که؛ سوله سازه ای فلزی و مدولار برای ساخت فضاهایی گسترده و دارای سقف شیب دار و بدون نیاز به نگهدارنده های میانی است که مطابق با محاسبات دقیق علمی و فنی به دست متخصصین ساخت سازه برای به کارگیری در مصارف مختلف ساخته می شود.

مدولار بودن سوله ها به این معناست که برای ساخت این سازه ها اعضایی یک شکل و ثابت تکرار می شوند که از پشت سر هم قرار گرفتن آن ها سازه ی اصلی به وجود می آید.

به زبان ساده تر، سوله سازه ای فلزی می باشد که با داشتن ویژگی های خاصی که آن را مناسب برای انواع کاربردها صنعتی و غیر صنعتی کرده است، جایگزین ساختمان های بتنی در بسیاری از موارد شده اند که مهم ترین ویژگی آن ها را می توان سرعت در ساخت و همچنین مقرون به صرفه بودنشان دانست.

در ارائه ی تعریفی دیگر در راستای گرفتن پاسخ برای سوال سوله چیست، می توان ابراز کرد که سوله ها فضاهایی گسترده و مسقف می باشند که بیشترین قسمت پیکره ی آن ها را اسکلت های فلزی تشکیل می دهند که همین امر باعث کاهش میزان فوندانسیون های به کار رفته در آن ها شده و علاوه بر این که سرعت ساخت آن ها را به میزان چشمگیری گسترش داده است باعث ایجاد انسجام بسیار بالایی در برابر بارهای مختلف برای آن ها می شود.

انواع جرثقیل سوله

انواع جرثقیل سوله

انواع جرثقیل سوله ؛ جرثقیل چیست؟ جرثقیل وسیله ای برای انتقال کالاها و اجسام سنگین است. اجزا تشکیل دهنده جرثقیل ها شامل تیر، قلاب و کابل متصل به آن برای بلند کردن اشیا می باشد.

 1. جرثقیل سقفی
 2. جرثقیل نیم دروازه ای
 3. جرثقیل دروازه ای

۱-جرثقیل های سقفی خود به چند دسته تقسیم می شوند:

 • سقفی تک پل
 • سقفی آویز (مونوریل)
 • سقفی دوپل

جرثقیل های سقفی دوپل ظرفیت ۵ الی ۵۰ تن را دارند و برای دهانه های ۱۴ الی ۳۰ متر مناسب هستند.

مزایای جرثقیل های سقفی دوپل

 • در تناژ و دهانه بزرگ بهتر عمل می کنند
 • تعمیرات این نوع جرثقیل ها آسان است
 • قابلیت نصب کابین و راهروی تعمیرات در این جرثقیل ها وجود دارد.

۲- جرثقیل نیم دروازه ای: این جرثقیل ها برای حمل اجسام و مواد در محیط باز مناسب هستند.

 • در نصب این جرثقیل ها یک کلگی بر زمین و کلگی دیگر بر روی تیر حمال قرار می گیرد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری این جرثقیل ها کمتر از سایر جرثقیل هاست.
 • برای استفاده از این جرثقیل ها نیاز به دانش خاصی نیست.

۳- جرثقیل های دروازه ای: هرکدام از جرثقیل های دروازه ای می توانند یک یا چند بالابر داشته باشند و برای حمل مواد در مکانهای سرباز مثل بندرها  مناسب هستند این جرثقیل ها در مقایسه با جرثقیل های سقفی تنوع بیشتری  داشته که شامل موارد ذیل می باشد:

 • جرثقیل دروازه ای تک پل آویز : در این جرثقیل ها ارتفاع و عرض با توجه به نیاز قابل تغییر است  و قابلیت نصب در هر مکانی را دارند و با استفاده از این جرثقیل ها هر مکانی را می توان به فضای کارگاهی تبدیل کرد. این جرثقیل ها قابلیت بارگیری از ۵۰۰ کیلوگرم تا ۱۰ تن را دارا هستند و بیشتر برای صنایع سبک  کاربرد دارند.
 • جرثقیل دروازه ای دو پل: این  جرثقیل ها نیازی به مسیر حرکت بدون مانع ندارند- فضای کمی اشغال کرده – استهلاک خیلی کمی دارند و برای بنگاههای آهن آلات – چوب بری ها و  کارگاههای صنعتی روباز مناسب هستند.
 • جرثقیل دروازه ای با کنسول کناری
 • جرثقیل نیم دروازه ای
انواع جرثقیل سوله, جرثقیل سوله, جرثقیل نیم دروازه ای, جرثقیل های دورازه ای, جرثقیل های سقفی, سوله, مرکز سوله, مزایای جرثقیل سوله

سوله سبک خرپایی

ساخت سوله سبک خرپایی

ساخت سوله سبک خرپایی : بر کسی پوسیده نیست که در عصر حاضر که به عنوان عصر تکنولوژی شهرت دارد، همواره پیشرفت ها و تحولاتی در زمینه ی صنعت نیز مانند تمام زمینه های دیگر رخ داده است و آدمی را ناگزیر به استفاده ی حداکثری از توان علمی و فنی در این زمینه کرده است.

ساخت سوله ها نیز که به عنوان جایگزین ساختمان ها در حال گسترش می باشد ، از این قاعده مستثنی نشده و همگام با علوم روز دنیا پیشرفت های قابل توجهی داشته است.

همین همگام شدن با پیشرفت تکنولوژی ها باعث شکل گیری ایده ی ساخت سوله سبک خرپایی ( فروش سوله ) در ذهن مهندسین و متخصصین این امر شده است. به این شکل که بتوانند با رعایت کردن استانداردهای قانونی در ساخت، میزان وزن این سازه را به حداقل رسانده و قابلیت تولید آن ها را با داشتن دهانه هایی در متراژهای نامحدود در کنار صرف هزینه ای اندک ایجاد نمایند.

عامل تخصص و پیشرفت علمی و صنعتی بی تاثیر بر اشکال ظاهری این سازه ها نبوده و  باعث شده است که بتوان ظواهری زیبا و مدرن را برای آن ها طراحی کرده و بسازند و از این طریق، کاربرد آن ها را به مصارف متعددی مانند تالارها و سالن های همایش و اجتماعات و غیره که نیازمند داشتن فضاهایی شیک می باشند نیز، تعمیم دهند.

با عنایت به توضیحات داده شده می توان به این موضوع اشاره کرد که ؛ استفاده از شیوه های مدرن در ساخت، باعث تولید سالن ها و مکان هایی که دارای دهانه های بسیار بزرگ و غیر فابل ساخت با انواع تیرورق ها بوده اند، شده است که دارای کمترین هزینه ها با بیشترین میزان بهره وری ها در عین انسجام و زیبایی ظاهری شده است.

همچنین خاصیت نصب انواع جرثقیل ها در این نوع سوله همچنان حفظ شده است به گونه ای که می توان جرثقیل هایی با تناژ بالا را بدون نیاز به وجود ستون های میانی ، در آن ها نصب کنند.

 

به سوله, خرپا سوله, خرید سوله خرپایی, ساخت سوله ها, سبک سوله, سوله, سوله های خرپایی, نصب انواع سوله, هزینه ساخت سوله خرپایی

مشخصات ظاهری سوله خرپایی

سوله های خرپایی ؛سوله هایی از جنس فلز با سقف های متنوع (قوسی،شیبدار و.. )که بنا به کارایی شان و نوع نیاز مشتری با ظاهر متنوع، ساخته می شوند .

در پوشش سقف سوله می توان از مواردی چون :

۱- ساندویچ پانل های سقفی و دیواری از جنس پلی اورتان (بهترین و کاراترین انتخاب )

۲- ورق آلومینیوم با عایق پشم شیشه، گالوانیزه، آلوزینک

۳- وررق سقفی برای پوشش سقف و اجر وسیمان برای پوشش دیوار های سوله  ( روشی سنتی که کاربرد کمتری دارد ) استفاده کرد.

از سوله ها معمولا در سالن های صنعتی استفاده می شود سوله ها در وزن ها و ابعاد مختلفی تولید می شوند، عامل زیادی در تعیین وزن سوله نقش دارد برخی از آن ها عبارت اند از:

۱-منطقه ی جغرافیایی جهت ساخت سوله (از جهت میزان بارش برف،وزش باد و یا طوفان )

۲-دهانه ی سوله

۳-نصب یا عدم نصب جرثقیل سقفی

۴-ارتفاع

۵-ستون ها

 

مزایای سوله های خرپایی

سوله های خرپایی نوعی از سوله ها هستند که دارای مزایای زیادی هستند و به دلیل همین مزایا بسیاری را به سمت خرید سوله های خرپایی سوق داده است.

سوله هایی با ظاهر خرپاشکل و مناسب در تمامی مواردی که نیاز به سازه های فلزی می باشد. از جمله مزیت های سوله های خرپایی می توان این چنین گفت:

۱- روشی است به صرفه در ساخت پل های عظیم که متحمل بارها وفشار های زیادی هستند.

۲- عدم وجود محدودیت در ساخت ابعاد دهانه ی سوله

۳- پایین و به صرفه بودن قیمت حمل ونصب سوله

۴- ارزان بودن قیمت تمام شده ی اسکلت سوله

۵- نصب انواع جرثقیل ها در این سوله ها امکان پذیر است.

۶- در برابر بار ها و فشار های وارده بسیار مقاوم و مستحکم می باشند.

۷- امکان دمونتاژ ومونتاژ گردن قطعات به دفعات

۸- سرعت بالای طراحی، ساخت و نصب سازه یا متدهای جدید

۹- لرزش و جابجایی به میزان چشمگیری در این نوع سوله کاهش یافته است.

این سازه ها (سوله های خرپایی ) به طور متوسط ۱۵درصد ارزانتر از سوله هایی هستند که با روش تیر ورقی ساخته می شوند.

برخی از دلایلی که سوله های خرپایی را به دیگر سوله ها متمایز می کند را شرح دادیم.

می توان از کاربرد های سوله های خرپایی موارد زیر را نام برد:

سالن های ورزشی- سالن های نمایشگاهی- سالن های صنعتی- کارگاه ها- سرد خانه ها- سازه های شهربازی- تعمیرگاه ها- اشیانه های هواپیمایی- شلترهای متحرک- پارکینگ ها و بسیاری موارد دیگر.

قیمت ساخت سوله

هزینه ساخت سوله:

هزینه های ساخت سوله معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد. چرا که سوله ها دارای کاربرد های گوناگونی بوده و قیمت های آنها متفاوت می باشد. بنابراین افراد به عنوان فرد تصمیم گیرنده می بایست از قیمت های سوله مطلع باشند تا بتوانند با برنامه ریزی درست پیش رفته و عوامل مختلف در قیمت را بشناسند. یکی از مهم ترین عواملی که بر ساخت سوله اثر می گذارد معمولا هزینه های مربوط به مصالح ساختمانی می باشد و نوع مصالحی که شما مصرف می کنید علاوه بر قیمت بر روی کیفیت نیز اثر  می گذارد. با خواندن این متن شما می توانید با اطلاعات مفید از هزینه های سوله بودجه ی لازم را ارائه داده و به بهترین نتیجه برسید.

عوامل موثر در هزینه ساخت سوله

۱٫     کاربری سوله که به این معنی می باشد که هدف شما از ساختن سوله چیست و برای چه نوع مکانی می خواهید اقدام به ساخت سوله نمایید.

۲٫     ابعاد سوله و نوع سوله ای که می خواهید بسازید.

۳٫     نیاز بودن به جرثقیل  یا خیر

۴٫     شرایط اقلیمی و نوع مکان احداثی

۵٫     مصالح پوشش دیوار

۶٫     مصالحی که برای پوشش سقف استفاده  می شود.

۷٫     مصالح مورد نیاز برای نمای سوله

۸٫     پوشش کف سالن

۹٫     تجهیزات مورد نیاز برای روشنایی

۱۰٫   تجهیزات مورد نیاز برای ارائه ی سیستم تهویه ی مطبوع

در صورتی که شما از سایر موارد بالا مطلع بوده و تک تک در نظر داشته باشید به راحتی می توانید هزینه های مربوط به سوله ی مورد نظر را بررسی نمایید. بنابراین سوال هزینه ی ساخت سوله معمولا سوال بسیاری از افراد می باشد. قیمت و هزینه ی ساخت سوله به صورت متر مربع بررسی می شود. گفتن دقیق هزینه ی ساخت سوله معمولا اندکی مشکل می باشد و با دانستن هزینه های بالا نیز شما  می توانید تنها میانگینی از هزینه های مربوط به ساخت را به دست اورید. اما شما با دانستن موارد بالا می توانید راحت تر با این مسئله کنار بیایید و قیمت حدودی را تخمین بزنید. به طور میانگین و کاملا حدودی قیمت ساخت یک سوله با توجه به مواردی که در بالا گفته شد ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای ساخت هر متر مربع می باشد.

قیمت ساخت سوله

قیمت ساخت سوله از مهم تزین و اولین فاکتورهای ایجاد رغبت برای صنعتگران به جهت سفارش ساخت انواع سوله برای کاربری های مد نظرشان می باشد. چرا که این هزینه در قیاس با ساخت ساختمان هایی با کاربرد مشابه تا حدود بسیار زیادی دارای کاهش می باشد.

در قیمت ساخت سوله عوامل متعددی درگیر می شوند که شناخت پیدا کردن از آن ها می تواند ما را در برآورد هزینه ی ساخت سوله یاری بدهد. البته با این وجود قیمت ساخت سوله با در نظر گرفتن آیتم های مختلف دارای برآوردی تقریبی می باشد که با توجه به نوسان قیمت فوندانسیون و انواع ابزارها برای ساخت این سازه فلزی، ممکن است که هزینه ها به میزانی دارای کاهش یا افزایش باشند.

با این وجود عمده ی عوامل تاثیر گذار در ساخت سوله به طور کلی شامل: قیمت فولاد، وزن سوله، کاربری سوله، نصب یا عدم نصب چرثقیل در آن، طبقاتی بودن یا نبودن سوله، ابعاد سوله و اشکال آن ها، زمین محل احداث، نوع پوشش مناسب برای سقف، پوشش مناسب برای کف سالن، مصالح مورد نیاز برای پوشش دیوارها، نما و نازک کاری، تجهزیات روشنایی و تهویه هوا و بسیاری از عوامل مشابه دیگر می شود. که در مواردی انجام برخی از امور دیگر بر روی این سازه می تواند برای آن نوسان قیمت ایجاد نماید.

به عنوان مثال برخی از سفارشات خاص مشتری در رابطه با درها و پنجره ها و ایجاد انواع عایق ها و موارد مشابه بر قیمت ساخت سوله تاثیر گذاشته و اندکی آن را بالاتر می برند.

پیرو توضیحات فوق، لازم به ذکر است که؛ به دلیل حجم زیاد فولاد به کار برده در ساخت سوله ها، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت ، قیمت فولاد به کار رفته می باشد که در بازار امروزی دارای نوسانات زیادی است و برای  تخمین میزان هزینه ای که در بر می گیرد بایستی به صورت روزانه از بازار استعلام گرفته شود.

انواع سازه های فلزی, ساخت سوله, سازه های فلزی, سوله سازی, سوله سپید, سوله های سبک, قیمت ساخت سوله

هزینه ساخت سوله : قیمت سوله : در ساخت سوله ابتدا باید یکسری فاکتورها را در نظر داشت یکی از این فاکتورها هدف و کاربرد آن است که باید به طور دقیق مشخص شود که به چه منظوری قرار است از این سوله استفاده شود چون روش و نحوه ی ساخت سوله بنا به کاربری آن تعیین می گردد به طور مثال در سوله های ورزشی نیاز به سازه ای با دهانه بزرگ داریم  تا محدودیتی در آن وجود نداشته باشد پس باید روشی را انتخاب کنیم که ساخت دهانه آن هزینه ی اضافی و گزافی در پی نداشته باشد .

طراحی و ساخت سوله های استاندارد به وسیله مهندسین و افراد آموزش دیده ای انجام می شود که مهارت کافی را در این زمینه داشته باشند و بتوانند از عهده ی این مهم برآیند زیرا ساخت اصولی و دقیق سوله نیاز به دانش زیادی در زمینه صنعت سوله سازی دارد . بدیهی است عدم توجه و دقت کافی در این زمینه سبب ضرر های هنگفتی خواهد شد که صرفه اقتصادی این سازه ها را از بین خواهد برد .

هزینه ساخت سوله ها با هم متفاوت است و هر سوله بنا به روش ساختش و کارایی اش قیمت متفاوتی هم دارد عوامل بسیاری در این مورد دخیل هستند , برخی از آن ها را شرح می دهیم :

 1. ابعاد سوله که شامل طول و ارتفاع آن است .
 2. ابعاد دهانه ی سوله ها .
 3. نوع منطقه جهت احداث سوله .
 4. میزان مهارت تیم ساخت سوله .
 5. نیروهای وارد بر سوله مثل نیروی باد یا زلزله .
 6. بارهای وارد بر سوله مانند جرثقیل های موجود در سوله .
 7. نوع متریال مصرفی در سوله اینکه از چه کیفیتی برخوردار است .
 8. وزن فلز مصرفی در سوله که نسبت مستقیم با قیمت آن دارد .
 9. و سایر عوامل این چنینی

سوله ارزان :

با حداکثر استفاده از امکانات موجود در ساخت سوله می توان سوله هایی با قیمت های به مراتب کمتر ساخت که از کیفیت خوبی هم برخوردار باشند , سوله های خرپایی نمونه خوبی از سوله های ارزان قیمت هستند و به همین دلیل هم استفاده از آن ها در سراسر دنیا فراگیر شده است .

 

سوله ubm چیست

سوله ubm

سوله ubm: برای طراحی و ساخت سوله ها که در محیط کارخانه صورت می گیرد به ابزار و تجهیزات خاصی نیاز است ,سازندگان باید با به روز نمودن ماشین آلات و تجهیزات خود اقدام به ساخت سوله نماید علاوه برآن باید سطح دانش کادر فنی خود را ارتقا بخشد واز متخصصین کارآزموده و با تجربه در این زمینه استفاده کنند.

سوله هایی با ویژگی های مختص خود که یکی از روش های ساخت سوله محسوب می شود در این روش سازه توسط نرم افزارهای خاصی طراحی می گردد مهندسان پس از طراحی ابعاد و ویژگی های سوله را مورد بررسی قرار می دهند وپس از بازرسی کیفیت نقشه ها ساخت سازه شروع می شود .

ظاهر سوله های UBM:

ظاهر این نوع سوله ها به قوسی شکل می باشد و ساخته شده از ورق هایی به جنس گالوانیزه . ویژگی مشترک همه ی سوله ها در بزرگ بودن ابعاد ستون ها و تیرهای سازه می باشد به همین دلیل هم در خود کارخانه اقدام به ساخت سازه ها می کنند زیرا پروفیل های آماده موجود در بازار پاسخگو نیست .این سوله ها وزن کمی هم دارند  و در مقابل فاکتورهایی چون باد وبرف و.. استحکام کافی را دارند.

موارد استفاده ی سوله های UBM:

 1. سوله های مزارع ( مرغداری ها , دامداری ها و.. )
 2. کمپ های نظامی همچون انبار مهمات
 3. موارد صنعتی همچون سردخانه ها

معایب سوله های UBM:

 1. در این روش سوله هایی با دهانه های بزرگ را نمی توان ساخت .
 2. ارتفاع کم سازه موجب شده تا امکان نصب جرثقیل هایی مثل جرثقیل پایه ای درطرفین سوله وجود نداشته باشد .
 3. جرثقیل هایی مانند جرثقیل های سقفی را نیز نمی توان در این سوله ها نصب نمود .
 4. مراکزی هم چون بیمارستان ها یا داروخانه ها قادر به استفاده از این نوع سوله ها نیستند .
 5. قوس و ارتفاع کم این سوله ها در برخی موارد مشکل ساز خواهد بود .
 6. سازمان های بین الملل و نظام مهندسی در برخی موارد این نوع سازه ها تایید نمی کنند.

ویژگی های سوله های یو بی ام :

انواع سوله کدامند ؟ سوله ها به سه دسته تقسیم می شوند :

 • سوله های تیرورقی
 • سوله های خرپایی
 • سوله های یو بی ام

ویژگی های سوله های یو بی ام

سوله های یو بی ام سوله هایی جدیدتر و به روز تر از سوله های تیرورقی هستند این نوع سوله ها را می توان در گروه سوله های مدرن و امروزی جای داد چرا که از روش هایی نوین در ساخت آن ها استفاده شده است . سوله های خرپایی هم تلفیق شده با صنعت مدرن سوله سازی ست که با استفاده از ابزارآلاتی مجهز ساخته شده اند این سوله ها در مقابل سوله های یو بی ام و سوله های تیرورقی معایب کمتری دارند و قابلیت های بیش تری به کمک این روش می توان سوله هایی با حداکثر عملکرد و توانایی تولید نمود . در این مقاله بنابراین است که بیش تر با سوله های یو بی ام آشنا شویم .

قابلیت های سوله های یو بی ام :

 • سوله ای با روش ساخت امروزی
 • شکل قوسی این سوله ها
 • زمان کمترصرف شده برای ساخت
 • مقاومت بالای سازه
 • سوله ای عایق شده با پوشش های پلی اورتان

معایب سوله های یو بی ام :

 • جابه جایی و انتقال سوله به شدت دشوار است

پس از نصب این سوله ها امکان باز کردن قطعات و بستن آن ها هزینه بر و سخت است .

 • محدودیت ابعاد دهانه سوله ی تیرورقی

این هم یکی دیگر از محدودیت های بزرگ سوله است که با هزینه های زیادی همرا است .

 • نصب جرثقیل سقفی درآن ها امکان پذیر نیست

در صورت نصب جرثقیل سقفی در این سوله ها باید هزینه ی اضافی برای ساخت سازه ای جدا صرف نمود .

 • عدم امکان استفاده در همه ی موارد

نمی توان از این سوله ها در همه موارد استفاده نمود مثلا اصلا مناسب ساخت سازه های بیمارستانی و دارویی نیستند .

 • عدم رعایت بعضی ازاستاندارد های سوله سازی

در برخی موارد به دلیل عدم رعایت استانداردها مورد تایید سازمان های نظام مهندسی نمی باشند .

اجزای تشکیل دهنده ی سوله های یو بی ام, به سوله, خرید سوله خرپایی, خریدسوله, سوله, سوله سبک, سوله های ارزان قیمت,سوله های استاندارد, سوله های یو بی ام

ساخت سوله سوله یو بی ام

ساخت سوله سوله یو بی ام  : سوله های یو بی ام (UBM ) مدرن ترین سوله های موجود در بازار می باشند که استفاده از فناوری و تکنولوژی مهم ترین عامل در ساخت این سوله ها می باشد.

سوله های یو بی ام دارای قسمت های گوناگونی از قبیل: انواع دستگاه تولید سازه، برنامه های نرم افزاری آنالیز کننده، نیروی انسانی، عایق کاری ها، دستگاه دوخت و مونتاژ می باشند که با فراهم کردن هرکدام از این ها فرد سازنده یک گام به پاسخ سوال چگونه سوله یو بی ام UBM بسازیم ؟ نزدیک تر شده است.

سوله های یو بی ام(UBM)  در قیاس با انواع سوله های دیگر دارای تقریبا ۵۰ درصد صرفه جویی در هزینه و زمان می باشند که این امر را می توان به تفاوت در ساخت آن ها نسبت به سوله های خرپایی و تیر ورقی، مرتبط دانست.

فردی که به دنبال یافتن پاسخی برای سوال چگونگی ساخت سوله یو بی ام می باشد باید بداند که  بعد از مرحله ی طراحی سوله توسط افراد مجرب و تخصصی، در قسمت ساخت سوله در کارخانه، ابتدا  ورق ها را وارد دستگاه های ubm , kspan که در واقع نوعی رل فرمینگ هستند می کنند و با توجه به طراحی ها و محاسبات انجام شده به شکل دلخواه در می آورند.

ذکر این نکته در این جا الزامی است که تنظیمات میزان ابعاد آن ها با توجه به اندازه ی دهانه ی سوله مد نظر، قابل تغییر خواهد بود.

بعد از انجام این کار سپس ورقهای برش خورده و فرم داده شده توسط ماشین دوختی به نام سیمر (seamer)  درهم دوخته شده و اتصال اجزا را از به کار بردن روش جوشکاری و پیچ و مهره کردن  بی نیاز می کند و در عین حال استحکام سازه را برای تحمل انواع بارهای وارده بر آن، به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

اجزای تشکیل دهنده سوله, ارزان سوله, استحکام سوله, انواع سوله ها, سوله, سوله سبک, سوله مدرن, سوله یو بی ام

سوله های تیرورقی

سوله های تیرورقی

سوله های تیرورقی نیز مانند بقیه سوله ها یک سازه فلزی است که به وسیله پیچ و مهره بسته می شود و یکی از قدیمی ترین نوع سوله به شمار می آید. کاربردهای مختلفی دارد . از جمله کاربردهای آن می توان به صنعت مرغداری ،کشاورزی ، آشیانه هواپیماها و ….. اشاره کرد.ولی متاسفانه محدودیتی برای کاربرد در صنعت دارد .این نوع سوله ها برای اندازه های کمتر از ۲۰ متر برای دهانه ساخته میشود. و به این دلیل در برخی از صنعت ها قابل استفاده نخواهد بود.

اتصالات سوله های تیرورقی

در این سوله ها از پیچ و مهره استفاده می شود و به صورت سنتی تکمیل می یابد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی این معایب برطرف شده و این سوله ها را به سوله های پیشرفته تری تبدیل ساخته است. . با توجه به نوع طراحی آن سوله و محاسباتی که برای ساخت این سوله در نظر گرفته است نوع اتصالات این سوله باید توسط افراد مجرب انجام گردد.

اجزاء تشکیل دهنده سوله های تیرورقی

اجزاء تشکیل دهنده سوله عبارتند از:

قاب اصلی ، بولت ،لایه ، والپست ، میل مهار ، پیچ و مهره ، تکیه گاه جرثقیل ، بادبند ، کف ستون ، قوطی  ، آبچکان ، سایبان و تیر است .

که در ذیل تعریف مختصری در مورد برخی از این اجزاء داده شده است.

قاب اصلی:

قالب اصلی متشکل از تیر و ستون هایی است که برای ساخت آن ها از ورق های فلزی استفاده می شود، که با توجه به نوع طراحی آن برش خورده و جوش داده می شود.

والپست:

والپست در واقع ستون های فرعی است که در عرض دهانه سوله قابل استفاده است. و برای درب های بزرگ سوله به کار می رد. و در دیواره های عرضی آن قابل استفاده است.

لایه:

یک تیرهای زد مانند است که در روی ستون های اصلی قرار می گیرد و به طور افقی به موازات طول سازه برای پوشش سقف آن سوار می شود و به استحکام آن کمک بسزایی دارد.

بادبند:

این بادبندها به شکل ضربدری یا اریب متصل می شوند و برای مهار حرکت ستون های عرضی آن است.

تکیه گاه جرثقیل:

این تکیه گاهها به صورت افقی در طول سوله قرار می گیرد و به شکل ریلی قرار دارد.

سایبان:

سایبان همانطور که از اسمش پیداست، سقف سوله را پوشش می دهد و برای مهار در قسمت عرضی سوله قابل استفاده است.

مراحل ساخت سوله های تیرورقی

در ابتدا ساخت فلزی سوله در کارخانه زیر نظر مهندسین مربوطه انجام می پذیرد. قالب های اصلی در آن جا برش خورده و جوشکاری می شود و با پیچ و مهره بسته می شوند. در تمام مراحل برش و جوشکاری و حتی بسط کردن این قطعات زیر نظر کارشناسان مورد بررسی و کنترل کیفیت قرار می گیرد و عملکرد آن مورد تایید متخصصان است. در ساخت این نوع سوله ها اندازه و محاسبات حرف اول را می زند و اگر طبق محسابات عددی پیش برود در انتهای کار یک سوله ایده آل تحویل داده می شود. ایمنی در ساخت این نوع سوله بسیار حایز اهمیت است . پس باید در نظر داشت که نوع وسایل مورد نظر حتما مورد تایید کارشناسان مربوطه قرار بگیرد . تا بتوان یک سوله مستحکم ساخت که رضایت مشتری را جلب کند.

لازم به ذکر است که در تمامی مراحل ساخت این سوله ها، باید بررسی کامل توسط کارشناسان مربوطه انجام گیرد.

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در ساخت انواع سوله ها معمولا کمتر از این نوع سوله های تیرورقی استفاده می شود و سوله هایی از جمله سوله خرپایی که آمیخته با علم روز طراحی و ساخت می شود و معایب سوله های تیر ورقی و غیره را تا جای امکان برطرف کرده و مزایای را نیز گسترش داده است. این سوله یعنی سوله های خرپایی مورد استقبال صنعتگران قرار گرفته است و کاربردهای زیادی دارد.

اجزای تشکیل دهنده ی سوله های تیرورقی, به سوله, سوله سبک, سوله های تیرورقی, سوله های خرپایی, کاربرد های سوله تیرورقی, مراحل ساخت سوله های تیرورقی, مزایای سوله تیرورقی, مزایای سوله خرپاییپ

اسکلت فلزی چیست؟

اسکلت فلزی چیست؟ بخش اصلی یک ساختمان اسکلت آن محسوب می شود که این اسکلت به فلزی یا بتنی تقسیم می شود. اسکلت فلزی سازه ای متشکل از تیرها و ستون هاست این سازه ها نسبت به سازه های بتنی مزایایی دارد که در اینجا به برخی از آن ها می پردازیم:

 • حجم فونداسیون سازه نسبت به سازه بتنی کمتر بوده و در نتیجه وزن آن هم کمتر می باشد.
 • سرعت نصب و اجرا این سازه ها بالاتر است و همین باعث کاهش زمان پروژه می شود.
 • بررسی کیفیت ساخت محصول در هر زمان امکانپذیر بوده و باعث میشود بتوانیم در هر مرحله ای به کنترل عیب های سازه بپردازیم.
 • این سازه ها نسبت به سازه های بتنی فضای کمتری را اشغال کرده و در نتیجه زیربنای کل سازه افزایش می یابد.
 • این سازه ها توانایی مقابله با انواع فشارهای طبیعی مثل برف و باد را دارند
 • اگر این سازه ها با کیفیت و زیر نظر مهندسان ساخته شود طول عمر زیادی دارند.
 • بعد از اتمام کار می توانیم سازه را گسترش دهیم و فضاهای جدید بسازیم.
 • این سازه ها برای ساختمانهای با ارتفاع بلند مناسب هستند.
 • با وجود داشتن وزن کم در مناطقی که خاک سستی دارند مقاومت بالایی دارند.
 • خواص یکنواختی فولاد باعث می شود این سازه ها در برابر عوامل بیرونی تاثیر پذیری کمی داشته باشند.
 • به دلیل ساخته شدن از فولاد قابلیت ارتجاعی سازه های فولادی  بسیار خوب است.
 • سازه های فلزی هم کشش و هم فشار را تحمل می کنند اما سازه های بتنی فقط فشار را می توانند تحمل کنند و از هم گسیخته می شوند.
 • در سازه های فلزی اگر در قسمتی ضعف وجود داشته باشد با اضافه کردن قطعه می توان آن را مقاوم کرد.
 • قطعات این سازه ها در کارخانه تولید می شوند و نسبت به سازه های بتنی دورریز کمتری دارند و همین باعث کاهش هزینه بهره برداری می شود.

اجرای اسکلت فلزی :

در ابتدای امر باید زمین مورد نظر را از لحاظ مقاومت بررسی کرده و آزمایشهای لازم را انجام دهیم سپس اقدام به اجرای اسکلت کنیم که مراحل اجرا عبارتند از:

۱) پی کنی

۲)اتصال ستون به شالوده

۳)بتن ریزی

۴)ساختن ستون ها

۵)ساخت ونصب تیرها

۶)اجرای بادبندها

اجزای تشکیل دهنده ی اسکلت فلزی, اسکلت بتنی, اسکلت فلزی, به سوله, سازه فلزی, سوله ها, طریقه اجرای اسکلت فلزی,مقاومت اسکلت فلزی

طراحی پل عابر پیاده

طراحی پل عابر پیاده

پل خرپایی : یکی از پل هایی که عمدتا در ساخت پل های عابر پیاده از آن استفاده می کنند پل های خرپایی هستند این نوع پل ها در عین حال یکی از قدیمی ترین نوع پل ها به شمار می رود و به متریالی که در این نوع پل ها به کار می رود می توان سازه ای مستحکم و ارزان قیمت ساخت .

این نوع پل ها باید در مقابل هر نوع حوادث و پیشامدهایی چون طوفان و رعد و برق و .. ایمن باشند و ساختار مقاوم خود را حفظ کنند چرا که با کوچکترین تغییری در ساختارشان موجب حوادثی ناگوار چه برای عابران و چه وسایل نقلیه خواهند شد .

معماری زیبای این نوع پل ها از عوامل تاثیر گذار در انتخاب پل های خرپایی ست و به همین دلیل هم مناسب برای محیط های شهریست که علاوه بر محافظت از جان شهروندان به زیبایی شهر نیز کمک می کند .

اصول ساخت پل خرپایی :
پل های خرپایی را از فلز فولاد می سازند که فلزی ست بسیار مقاوم . فولاد مصرفی در این نوع پل ها ممکن است هزینه بر باشد که با توجه سازندگان به استاندارد های روز پل سازی می توان پل هایی بهینه ساخت که فلز مصرفی در آن ها به حداقل رسیده باشد البته این به این معنا نیست که کیفیت و استحکام پل کاهش می یابد بلکه برعکس با استفاده از این اصول پل هم مقاوم تر و هم از لحاظ اقتصادی به صرفه تر خواهند بود .

کاربرد پل خرپایی :
از پل های خرپایی در ساخت پل های عابر پیاده و پل هایی که استحکام و کیفیت در آن ها مهم است به کار برده می شوند . اتصال در این نوع پل ها به وسیله ی پیچ و جوش یا پرچ صورت می گیرد و در مواردی که مصالح به کار رفته از جنس چوب باشند این اتصالات به وسیله پیچ و میخ صورت خواهد پذیرفت .

از خرپاها نه تنها در ساخت پل ها بلکه در ساخت سوله ها , جرثقیل ها و .. نیز استفاده می شود زیرا که خرپا ها علاوه بر داشتن قیمت مناسب و به صرفه مقاومت بسیار زیاد و نیز وزن به نسبت سبک تری هم دارند .

اجزای تشکیل دهنده پل, اصول ساخت پل خرپایی, اصول ساخت پل های خرپایی, پل, پل خرپایی, پل های عابر, پل های فلزی, خرپا,خرپا پل, خرپاها, کاربرد پل خرپایی, کاربرد پل های خرپایی

ویژگی های پل خرپایی: در زندگی شهری امروزه نیاز به داشتن فضاهایی که بتوان برای رفت و آمد از آن ها استفاده کرد بسیار بیشتر از زمان های قبل احساس می شود، چرا که رشد روز افزون اتومبیل ها و وسایل نقله این ایجاب را به وجود آورده است که انسان ها برای جلوگیری از خطراتی که ممکن است آن ها را تهدید نماید، اقدام به عبور و مرور از روی پل ها نمایند.

ویژگی های پل خرپایی

این پل ها به دلیل بارهای زیادی که هر روزه به آن ها وارد می شود، بایستی به گونه ای طراحی شوند و نیز در ساخت آن ها از مواد و متریالی استفاده شود که توان تحمل این همه وزن را داشته باشند و در عین حال سازه هایی زیبا را برای ما به وجود بیاورند.

این انتظارات را نمی توان از پل هایی به غیر از پل های خرپایی داشته باشیم. چرا که تنها این پل ها هستند که به دلیل قابلیت انعطاف پذیری که دارند، قادر به فرم دهی و فرم گیری به نحوه های گوناگون می باشند و امکان ساخت سازه هایی با تنوع ظاهری بسیار را به وجود آورده اند. و نیز به وجود آورنده ی این امکان هستند که بتوانیم با ساخت آن ها علی رغم استفاده های مفید، به زیبا سازی شهرها نیز کمک کنیم.

از طرف دیگر در متریال سازنده ی پل خرپایی تغییراتی حاصل شده است که بتواند گنجایش تحمل وزن های بسیار بالا را داشته باشد و کوچکترین خدشاه ای به ساخت و کیفیت آن وارد نشود. وجود این ویژگی در کنار سبک .وزن بودن پل های خرپایی، آن ها را از دیگر سازه ها متمایز کرده است.

در عین حال تولید این پل ها با هزینه هایی بسیار کاهش یافته تر از سایر مواد و ابزار امکان پذیر شده است و به همین دلیل می تواند سازه ای مقرون به صرفه برای تولید پل های شهری و معبری در هر قسمت از مسیرهای عبور و مرور باشد.

جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای : جرثقیل ها با توجه به استفاده  ی بسیاری که از آن ها می شود معمولا به صورت انواع مختلفی وجود دارند. استفاده از جرثقیل قدمتی بالا دارد و انسان از آن از زمان های بسیار دور برای جا به جایی وسایل استفاده می کرده است. اما در حال حاضر به دلیل استفاده ی گسترده از جرثقیل ها برای ساخت های گوناگون انواع مختلفی از جرثقیل به وجود آمده است یکی از این جرثقیل ها، جرثقیل های بازویی و یا دروازده ای و یا ستونی می باشد.

جرثقیل های دروازه ای برای بالا و پایین بردن وسایل مورد استفاده قرار می گیرد. البته این کار توسط جرثقیل های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما یکی از انواع مهمی از جرثقیل ها که این امر را انجام می دهند جرثقیل های دروازه ای هستند. سیستم جرثقیل های دروازه ای طوری طراحی شده است که امکان استفاده و جا به جایی در محیط های باز و بسته را فراهم می سازد. همچنین می توان به کمک این جرثقیل هم زمان چند جا به جایی را انجام داد. جرثقیل های دروازه ای از آنجا که دو منظوره می باشند و می توان از آن ها در هر محیطی استفاده نمود می توان برای دیوار ها، سطوحی که شیب دارند، حیاط و در محیط های داخلی در کارخانه ها برای قسمت های جوشکاری، ماشین کاری، بسته بندی و… استفاده نمود.

جرثقیل های دروازه ای مزیت فراوانی دارند اما معایبی هم دارا می باشند. از این نوع جرثقیل تنها می توان بار هایی با وزن های مشخصی را حمل کرد که اصولا این وزن ها پایین می باشند چرا که جرثقیل های دروازه ای تحمل حمل بار های سنگین را نخواهند داشت. از انواع جرثقیل های دروازه ای می توان به جرثقیل های بازویی اشاره نمود. این نوع جرثقیل به منظور دسترسی به فضا های گوشه ای مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که گفته شد یکی دیگر از معایب استفاده از جرثقیل های دروازه ای محدودیت ارتفاع می باشد. در این نوع جرثقیل نمی توان بار هایی با ارتفاع زیاد را حمل نمود و تنها بار های استاندارد با ارتفاع را می توان حمل کرد.

انواع جرثقیل های دروازه ای, جرثقیل دروازه ای, جرثقیل ها, جرثقیل های بازویی, سیستم جرثقیل های دروازه ای, قیمت جرثقیل های دروازه ای, کاربرد جرثقیل های دروازه ای, مزایای جرثقیل های دروازه ای

جرثقیل نیم دروازه ای

جرثقیل نیم دروازه ای : جرثقیل ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام از آن ها کاربرد خاص خود را دارند. از جرثقیل برای جا به جایی وسایل استفاده می شود. در متن زیر انواع جرثقیل را برایتان شرح می دهیم.

انواع جرثقیل

·        جرثقیل های آویز که به آن ها جرثقیل های سقفی و یا زنجیری نیز می گویند.

·        جرثقیل های سقفی در دو نوع تک پل و دو پل

·        جرثقیل های نیم دروازه ای یا طره ای

·        جرثقیل های ستونی که به آن ها دروازه ای و یا بازویی نیز گفته می شود.

·        جرثقیل دروازه ای گردان

·        جرثقیل های کامیونی که به روی کامیون نصب می شوند.

·        جرثقیل های خودرویی و یا خود رونده

·        جرثقیل های چرخ زنجیری

·        جرثقیل های برجی که به تاور کرین ها نیز معروف هستند.

·        جرثقیل دیواری

در این متن هدف ما معرفی جرثقیل های نیم دروازه ای می باشد. که در متن زیر توضیح داده شده است.

جرثقیل نیم دروازه ای

این نوع جرثقیل که به جرثقیل طره ای نیز معروف می باشد. اصولا برای تخلیه و یا بارگیری اجناس مورد استفاده قرار می گیرد. از جرثقیل های نیم دروازه ای همچنین برای بار های سنگین استفاده می شود. به این صورت که بار هایی که وزن زیادی در فضای خارجی سوله دارا هستند به کمک جرثقیل های نیم دروازه ای جا به جا می شود. جرثقیل های نیم دروازه ای ساختار و کاربردی تقریبا مشابه با جرثقیل های سقفی دارد. اما یک تفاوت عمده در بین این دو نوع جرثقیل وجود دارد که آن هم وجود دو ستون متصل به پل و کلگی در این جرثقیل است. ستون های اتصال شده همراه با جرثقیل در مسیر های طولی حرکت انجام می دهند.

خود جرثقیل های نیم دروازه ای نیز دارای انواع گوناگونی می باشند که شامل انواع زیر است:

·        جرثقیل های نیم دروازه ای تک پل

·        جرثقیل های نیم دروازه ای دو پل

·        جرثقیل های نیم دروازه ای کنسول دارد

·        جرثقیل های نیم دروازه ای بدون کنسول

باید توجه داشت استفاده از این نوع جرثقیل مزایایی نیز به دنبال دارد که از این بین می توان به نقل و انتقال راحت آن اشاره کرد.

جرثقیل, جرثقیل طره ای, جرثقیل نیم دروازه ای, جرثقیل های سقفی, جرثقیل های نیم دروازه ای

جرثقیل کامیونی

جرثقیل کامیونی

جرثقیل کامیونی : جرثقیل ها برای جا به جایی ابزار در جهت قائم مورد استفاده قرار می گیرند. پیدایش و ساخت جرثقیل کمک شایانی به صنعت ساخت و ساز و جا به جایی ابزار نمود بنابراین استفاده از آن در حال حاضر در صنعت ساخت و ساز به ویژه سوله سازی بسیار پر رونق می باشد. جرثقیل ها در ابتدا بسیار ساده و ابتدایی بودند و به وسیله ی چوب ابزار جا به جا می شده است اما در حال حاضر جرثقیل ها پیشرفت زیادی کرده اند و انواع زیادی دارند. انواع جرثقیل در متن زیر ذکر شده است.

·        جرثقیل های آویز: از این نوع جرثقیل در زمانی که با محدودیت فضا مواجه باشیم استفاده می کنیم. این نوع جرثقیل می تواند به بالا ترین قسمت نصب شده و بار را جا به جا نماید.

·        جرثقیل های سقفی: که شامل دو نوع تک پل و دو پل می باشند و بار را در جهات افقی و عمودی جا به جا می کند.

·        جرثقیل های دروازه ای: جرثقیل های دروازه ای در دو نوع دروازه ای و نیم دروازه ای می باشند.

·        جرثقیل بازویی: جرثقیل های بازویی در دو نوع بازویی دیواری و یا ستونی مورد استفاده قرار می گیرند. از این نوع جرثقیل در صنایع استفاده ی زیادی می شود.

·        جرثقیل های خاص: این گروه از جرثقیل در واقع ترکیبی از گروه های دیگر می باشد. و برای موارد خاص استفاده می شود. این موارد می تواند شامل پشته کردن و یا موارد دیگر کاربرد داشته باشند.

از دیگر انواع جرثقیل می توان به جرثقیل های کامیونی اشاره نمود. این نوع جرثقیل به صورتی طراحی شده است که ناحیه ی پشتی آن به حالت کامیونی می باشد. جرثقیل های کامیونی در فضا های داخلی شهر بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از آن مزایای زیادی دارد:

·        در ساختمان سازی کاربرد دارد.

·        انتقال کالا و مواد از مکانی به مکان دیگر که توسط جرثقیل های کامیونی به راحتی صورت می گیرد.

·        جا به جایی توسط جرثقیل های کامیونی به راحتی و بسیار سریع صورت می گیرد.

·        این نوع جرثقیل در حمل بار دارای توان بسیار بالایی می باشد.

 

جرثقیل بازویی, جرثقیل کامیونی, جرثقیل ماشینی, جرثقیل های آویز, جرثقیل های دروازه ای, جرثقیل های سقفی, جرثقیل های کامیونی, ساخت جرثقیل

جرثقیل ماشینی

جرثقیل ماشینی : جرثقیل ها انواع گوناگونی دارند. از جرثقیل برای حمل بار در ساخت و ساز و صنایع مختلف استفاده می شود.

در گذشته که مردم برای حمل بار های سنگین نمی توانستند از وزن خود استفاده نمایند به فکر ساختن ابزاری افتادند که بتواند بار ها را حمل کند. در ابتدا جرثقیل ها به صورتی ساده و کاملا ابتدایی بودند اما با گذشت زمان کم کم  پیچیده شده و در آخر به انواع گوناگون تقسیم شدند.

در حالت کلی از انواع جرثقیل می توان استفاده ی بهینه نمود جرثقیل ها انواع گوناگونی دارند:

·        جرثقیل های آویز: به این نوع جرثقیل جرثقیل سقفی نیز گفته می شود ، که در زمانی فضای محدودی وجود داشته باشد از آن استفاده می شود.

·        جرثقیل های سقفی: از جرثقیل های سقفی برای استفاده در جهت های افقی و عمودی استفاده می شود و بار را در این جهات جا به جا می سازد.

·        نیم  دروازه ای: به آن ها تک پل نیز گفته می شود. و برای تخلیه بار در فضای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

·        جرثقیل های دروازه ای: از این نوع جرثقیل که هم در فضا های باز و هم بسته استفاده می شود برای بالا و پایین کردن اقلام سبک استفاده می شود.

·        جرثقیل دروازه ای گردان: در گمرکات استفاده می شود.

تاریخچه جرثقیل ماشینی

جرثقیل های ماشینی : این نوع جرثقیل ها در دو نوع ماشینی و کامیونی بوده و در محیط شهری از آن استفاده می شود. از این نوع جرثقیل معمولا برای حمل بار های ماشینی استفاده می گردد. استفاده از جرثقیل های ماشینی سرعت کار ر ا بالا برده و کار کردن با آن در سهولت کار نقش به سزایی دارد. همچنین فضای کمی که این نوع جرثقیل دارد موجب استفاده ی بهینه از فضا خواهد شد. جرثقیل های ماشینی بار ها را همانند بار های ماشینی را از مکانی به مکان دیگر در مدت زمان کمی جا به جا خواهد کرد. از نوع کامیونی جرثقیل های ماشینی نیز در ساختمان سازی و حمل بار های ساختمانی به میزان زیادی استفاده می شود. جرثقیل های کامیونی همانند نوع دیگری از جرثقیل های ماشینی جا به جایی سریعی دارد.

انواع جرثقیل, تاریخچه جرثقیل ماشینی, جرثقیل, جرثقیل سقفی, جرثقیل ماشینی, جرثقیل ها, جرثقیل های کامیونی, جرثقیل های ماشینی

ساخت انواع جرثقیل

ساخت انواع جرثقیل

ساخت انواع جرثقیل : ساخت جرثقیل به عنوان ابزاری که با پیشرفت تکنولوژی ها به وجود آمده است و به عنوان نیرویی غیر انسانی و صنعتی به کمک انسان در انجام کارها و حمل بارهایش آمده است، امروزه مورد استقبال تولید کننده هاو صنعتگران زیادی برای به کارگیری آن در صنایع مختلف قرار گرفته است.

همان گونه که همه ی ما می دانیم، ساخت جرثقیل مانند تمامی ابزار آلات صنعتی دیگر، امری تخصصی و علمی می باشد که نیاز بقه انجام محاسبات زیادی دارد . چرا که از این وسیله غالبا در کاربردهایی استفاده می کنند که باید توان حمل بارهای بسیار سنگینی را داشته باشند.

علاوه بر محاسباتی که در هنگام طراحی و ساخت جرثقیل به وسیله ی نرم افزارها و نیروهای آموزش دیده انجام می شود؛ به این دلیل که جرثقیل ها برای کاربرد در سوله ها استفاده ی زیادی دارند، یکی از محاسبات مهم در رابطه با آن ها، محاسبه ی بار دینامیکی نوعی از جرثقیل است که ما قصد استفاده از آن را در سوله ی مورد نظرمان داریم،که این کار فقط از عهده ی افراد تحصیل کرده در این حیطه بر خواهد آمد.

ساخت جرثقیل ها در ابتدا با وسایل بسیار مبتدی انجام گرفته است به گونه ای که بتواند ابتدایی ترین نیازهای انسان را از جمله کشیدن آب از چاه ها؛ برطرف نماید. اما با توجه به این که نیازهای انسان همواره در حال تغییر بوده است، این وسیله نیز روند تکاملی پیدا کرده است و امروزه بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد. بنا براین توضیحات، ایجاب می کند که ساخت جرثقیل ها را شرکت هایی به عهده بگیرند که دارای دستگاه های پیشرفته برای ساخت و نیز نیروهای تخصصی برای طراحی این ابزار کارآمد در دنیای امروز باشند. چرا که اگر غیر از این اتفاق رخ دهد، امکان ایجاد آسیب ها و ضررهای مالی و جانی، دور از ذهن نخواهد بود.

استفاده از آن را در سوله, بیشترین کاربرد در صنایع, ساخت انواع جرثقیل, ساخت انواع جرثقیل ها, ساخت جرثقیل, ساخت جرثقیل ها,طراحی و ساخت جرثقیل

فروش جرثقیل

فروش جرثقیل : جرثقیل ها برای سازه های مسکونی، صنعتی؛ عمومی و بسیاری از ساخت های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین برای ساخت ها و اجرا ها بسیار ضروری می باشند. چرا که توسط جرثقیل ها بسیاری از ابزار و وسایل جا به جا می شوند. فروش و یا خرید جرثقیل بسیار گران قیمت و پر هزینه می باشد. چرا که جرثقیل ها سازه هایی پیچیده و عظیم الجثه بوده و ساخت آن ها نیازمند تخصصی بسیار پیچیده می باشد. در روند فروش و یا خرید جرثقیل می توان برای صرفه جویی در هزینه از اجاره ی جرثقیل نیز استفاده نمود . قیمت اجاره ی جرثقیل ها تا حد زیادی به وزن ان بستگی دارد البته این موضوع در قیمت خرید و فروش جرثقیل نیز تاثیر گذار می باشد. به این منظور که هر چه جرثقیل وزن بالا تری داشته باشد قیمت خرید بالا تری خواهد داشت.

طول عمر جرثقیل

در امر خرید و فروش جرثقیل به این موضوع نیز باید توجه نمود که یک جرثقیل چه مدت زمانی می تواند به صورت مفید کار کند. به طور معمول یک جرثقیل معمولی در حدود ۲۵ سال توانایی دارد کار کند و بار ها را جا به جا نماید. البته طول عمر جرثقیل نیز به عوامل زیادی بستگی دارد و این که یک جرثقیل چقد کار می کند به نحوه ی استفاده از آن بستگی دارد. توجه به این موضوع که یک جرثقیل باید با شیوه های درست استفاده و یا تعمیر و نگهداری شود نیز بسیار مهم می باشد. هر چقدر از جرثقیل استفاده ی پی در پی بیشتری شود طول عمر جرثقیل نیز کاهش پیدا می کند.

جزئیات در خرید و فروش جرثقیل

در هنگام خرید و فروش فرد فروشنده حتما می بایست جزئیات جرثقیل را بازگو  نماید. توجه به گارانتی جرثقیل و ضمانت محصول مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. موضوع گارانتی به معنی چگونگی تقبل هزینه های نگهداری و یا تعمیر جرثقیل و قطعات معیوب می باشد. در صورت خرید جرثقیل نیز می توان در زمان لازم از آن استفاده نموده و در زمان بیکاری از آن به عنوان سرمایه استفاده کرده و به شرکت های دیگر اجاره داد.

اجاره ی جرثقیل, انواع جرثقیل, تعمیر جرثقیل, جرثقیل, جزئیات در خرید و فروش جرثقیل, خرید جرثقیل, خرید و فروش جرثقیل, طول عمر جرثقیل, فروش انواع جرثقیل, فروش جرثقیل, هزینه های نگهداری جرثقیل

قیمت جرثقیل

قیمت جرثقیل : جرثقیل ها انواع زیادی دارند و سازه هایی هستند که از آن ها برای جا به جایی ابزار و وسایل استفاده می شود. جرثقیل ها در ابتدا به صورت چوب بودند و در زمان خود استفاده های مفیدی را داشته اند. اما رفته رفته و با پیشرفت صنعت ساخت جرثقیل ها در انواع گوناگون رونق پیدا کرد چرا که با این پیشرفت نیاز های متعددی به وجود آمد و جرثقیل قبلی نمی توانست خیلی از این نیاز ها را برطرف سازد از این رو این دلیل باعث پیدایش ساخت جرثقیل های متعدد شد. لازم به ذکر است که هر چه انواع بیشتری از جرثقیل ساخته شده ساختار آن نیز پیچیده تر شد اما به سهولت کار کمک شایانی کرده است.

قیمت  جرثقیل به طور کلی به عوامل زیادی وابسته می باشد. بنابراین خرید و فروش جرثقیل ها باید با اطلاع از این عوامل بوده تا بتوان یک جرثقیل خوب و مرغوب را خرید و فروش کرد. عوامل موثر در قیمت خرید و یا فروش جرثقیل به نحو زیر است:

·        نوع جرثقیل یکی از عوامل مهم در قیمت آن می باشد در بین انواع آن هر کدام معمولا قیمت متفاوت با دیگری را داراست.

·        سال ساخت جرثقیل نیز مهم است. چرا که به طور کلی یک جرثقیل در حدود ۲۴ سال کارایی دارد. بنابراین باید جرثقیلی را انتخاب نمود که سال ساخت به روز تری داشته باشد. که این موضوع بر روی قیمت تاثیر گذار بوده و ممکن است جرثقیل هایی که سال ساختشان به روز است قیمت بیشتری نسبت به سایر داشته باشند.

·        سومین عامل عمده در قیمت خرید و فروش جرثقیل کیفیت آن می باشد. همان طور که در بحث خرید و فروش سوله و یا سایر سازه ها مطرح است در هنگام قیمت گذاری کیفیت جرثقیل بسیار مهم است. و هرچه جرثقیل با کیفیت تر باشد مسلما قیمت بالاتری دارد.

اما در حالت کلی باید جرثقیلی را انتخاب نمود که علاوه بر این که  نیاز ما را بر طرف می سازد عوامل بالا را نیز دارا باشد. چرا که فقط قیمت مهم نبوده و سایر عوامل در خرید جرثقیل حرف اول را می زنند.

انواع جرثقیل, جرثقیل, جرثقیل سوله, خرید جرثقیل, قیمت انواع جرثقیل, قیمت جرثقیل, قیمت خرید جرثقیل, قیمت خرید و فروش جرثقیل, قیمت فروش جرثقیل, نوع جرثقیل

خرید جرثقیل

خرید جرثقیل: فرآیند خرید و فروش جرثقیل همانند خرید سوله فرآیندی بسیار پیچیده می باشد. برای خرید جرثقیل عوامل زیادی حائز اهمیت هستند. به این صورت که شما برای خرید یک جرثقیل خوب باید به عواملی مانند سال ساخت جرثقیل، نوع ساخت، میزان وزن آن که به تن محاسبه می شود و عواملی از این قبیل می بایست توجه نمایید.

تاریخچه جرثقیل

تاریخچه ی جرثقیل به زمانی باز می گردد که بشر نیاز به وسیله ای برای حمل وسایل بیشتر از توان خود را احساس کرد. برای رفع این نیاز به فکر ساخت و یا تهیه ی وسیله ای برای انجام این کار افتاد. استفاده از این وسیله و یا وسایل مشابه به حدود ۴۰۰۰ سال قبل باز می گردد. به طور مثال از وسیله ای چوبی و با ساختاری خاص برای بالا آوردن آب از چاه استفاده می شده است که از این سازه به عنوان یک جرثقیل استفاده می شده است.

انواع و حالات مختلف خرید جرثقیل

جرثقیل ها انواع گوناگونی دارند. که به صورت زیر  می باشد:

جرثقیل های برجی: از این نوع جرثقیل که به آن جرثقیل تاور کرین نیز گفته می شود برای سازه هایی که گسترده می باشند استفاده می شود. جرثقیل های برجی به صورتی طراحی شده اند که قابل نصب بر روی زمین هستند.

جرثقیل های ماشینی: جرثقیل های ماشینی در دو صورت بر روی زمین نصب می شوند که یکی از حالات به صورت ثابت و نصب جک و دیگری به صورت کارگاهی و یا متحرک با بار می باشد.

جرثقیل بازویی: جرثقیل های بازویی در دو حالت مورد استفاده و نصب قرار می گیرند که می توانند بازویی به روی دیوار و یا ستونی باشند.

جرثقیل های دروازه ای: جرثقیل های دروازه ای به صورت دروازه ای و یا نیم دروازه ای می باشند. از این نوع جرثقیل در سازه های گسترده نیز استفاده می شود.

جرثقیل های آویز: از جرثقیل های آویز برای ساخت هایی که محدودیت فضا و یا مکان دارند استفاده می شود. این جرثقیل ها در حدود  ۵ تن ظرفیت داشته و در صنعت خودرو سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در سازه هایی با محدودیت ارتفاع استفاده از جرثقیل های آویز نیز زیاد است.

جرثقیل بازویی, جرثقیل های آویز, جرثقیل های برجی, جرثقیل های دروازه ای, جرثقیل های ماشینی, جزئیات در خرید و فروش جرثقیل,خرید انواع جرثقیل, خرید جرثقیل, خرید جرثقیل برجی, خرید جرثقیل دروازه ای, خرید و فروش جرثقیل